Vrbovské Vetry

Autor: Jakub Lorenz | 11.7.2007 o 22:11 | Karma článku: 10,59 | Prečítané:  6351x

V piatok 6. júla 2007 (6. 103. Kriackeho kalendára) sa v centre svetovej vedy, v strede sveta a vesmíru, v mestečku pod šikmou vežou vo Vrbovom na asfaltovej ploche pri futbalovom ihrisku uskutočnil prvý ročník festivalu Vrbovské Vetry.

Festival slávnostne otvoril (a hneď aj slávnostne zatvoril aby sa nezatváral až keď tam nikto nebude) otec festivalu a hlavný organizátor Branuško Jobus symbolickým otvorením (a hneď aj zatvorením) asi 100 kilového ventilu. Na slávnostné otvorenie sa Branuško a Pán Brat JZVG (jeden z Vrbovských géniov) Andrej Budislav Jobus dopravili najväčšiou limuzínov vo Vrbovom a širokom ďalekom okolí - smetiarskym autom. Na pódiu samozrejme nechýbal ani Pán preceda multiorganizácie Kriak z Vrbového - Húpací kon, ktorý samozrejme neoddychoval ani v tento deň a dohliadal na priebeh celého festivalu, strážila ho samozrejme čestná stráž Vrbovskej oslobodzovacej armády (Vrbovská oslobodzovacia armáda má za úlohu oslobodiť z pod vlastnej nadvlády Vrbovské Kopanice, teda obec Prašník, ktorá sa v roku 1958 odtrhla od Vrbového). Slávnostnému otvoreniu ešte predchádzali vystúpenia Vrbovsých vŕb - skupiny Pána brata, ktorá hrá "starodávnu" gajdošskú hudbu a ľudovej hudby Vrbovanka. Nasledovala najmenšia skupina na svete a to Abusus z Vrbového, ktorá má len jedného člena - Barňa Jobusa, ktorý na pódiu sedí v kresle a spieva. Avšak počas pesničky Valdo nosil Ciment boli na pódiu až piati a to nerátam ani Pána precedu, ani Kontraadmirála Kotrbu. Speváka Braňa doprevádzali počas tejto jednej skladby: Peter Hrdina (Karpatské chrbáty) na bicích, Ľuboslav Petruška (Chiki liki tu-a) na gitare, Marta Minárik (Kollerband, Neuropa, ex-Lucie) na bassgitare a samotný JZVG Martin Valášek - Valdo, ktorý nosil na pleci vrece cementu. Vo Vetroch pokračoval priemyselný folklór Vrbovskí víťazi s textami výhradne o práci. Odznela aj hymna multiorganizácie Kriak, ktorú Pán brat odohral na hudobnom nástroji 2MSSNSHPHP (Dvojmotorový samostatne stojaci nesamostatne sa horizontálne  pohybujúci hromotĺk priemyselný), ľudovo nazývanom Hromotĺk. Na Vrbovskích Vetroch malo krst aj rovnomenné DVD a zároveň malo premiéru nové vydavateľstvo V2P2 (Vydavateľstvo Vrbovsko - Pražského priateľstva), DVD krstila skupina Šicí stroj v zostave Branuško Jobus: sólová gitara, Igor Derevenec: klávesy (grafika na DVD, ilustroval Branuškovu knížku Láskavé rozprávky), Andrej Jobus a Ondrej Jobus (ten mal na Vrbovskích vetroch premiéru): bicie, Anton Šulík: gitara (strihač a kameraman DVD), Martin Višnovský: bassgitara (Chiki liki tu-a) a René Pospíšil: spev (podpora grafiky na DVD). Prvú - "kľudnejšiu" časť festivalu uzavrela Dorotka Nvotová, ktorá sama odohrala 5 pesničiek a prídavok, v ktorom jej s vokálmi pomohol Branuško Jobus.

Druhú - rockovejšiu šasť festivalu otvorila geniálna Prešovská skupina Chiki liki tu-a, počas prídavku (Monte Carlo) sa na pódiu objavila trojčlenná dychová sekcia a s ňou (teda v nej) po dlhom čase sa a Chiki liki aj mimo projektov ukázal trombonista Tomáš Paľo. Na pódiu sa objavila najlepší dychový súbor na svete (za najlepší ho dokonca označil aj pán preceda Húpaci kon) 13. batalión minerála Jobusa, v tomto súbore si na hudobnom nástroji hajzel zahral aj klávesák legendárneho Chóru vážskych muzikantov Ivan Masarik. Na pódiu sa Objavila Slobodná Európa s hosťujúcim Ďurom Vitezom - bicie a Temom - gitara, spev. Slobodka zožala asi najväčší úspech, no ponej sa ale na pódiu objavil "môj headliner", domáce Karpatské chrbáty. Základnú zostavu: Branuško Jobus - spev, Tvorca vzorca JZVG Roman Víťazoslav Klčo - bassgitara (titul Tvorca vzorca mu bol udelený vďaka tomu, že vypočítal a vytíčil presný stred zemského plášťa, stred sveta a vesmíru, preslávil sa aj výrokov "Každá strana má dve mince" a tiež dostal počet Klčovcov na prvé miesto vo Vrbovom a to tak, že si vzal slečnu Sabovú a tým znížil počet nositelov mena Sabó vo Vrbovom zo 71 na 70 a zvýšil počet nositelov mena Klčo zo 70 na 71, skupina Abusus dokonca vzdala hold tomuto géniovi pesničkou Romanko Klčo je moj bratranček a akoby to všetko nestačilo ešte aj vynikajúco ovláda hru na bassgitare a kontrabase), Miro Kusý(k) - gitara a Peter Hrdina - bicie dopĺňali Valdo - klávesy a Rasťo Bielik - trúbka. V pesničke Som zástancom (trvalého vzťahu) si s Chrbátmi zaspieval aj Martin Višňovský (on totiž túto pesničku spieval aj na CD). Karpatské chrbáty ukončili svoj úžasný koncert Ježiškom a o chvílu sa na pódiu objavil Dzigi Džabur (vyzeral ja Che Guevara) a jeho doprovodná kapela Black revolution band. Pamätám sa, že pred tromi rokmi s nimi hral na gitaru aj Frank Zappa a mám taký dojem, že tam bol aj teraz, ale tak aby ho nikto nespoznal (hlavu mal omotanú šatkou). Dzigiho Džabura na pódiu vystriedala heavymetalová legenda zo Sabinova - Antracit, ktorých manažér nutí vystupovať aj s českým spevákom Daliborom, ten si však na pódium so sebou dotiahol aj svojho saxofonistu Pepa a zahrali svoj (budúci) veľký hit "Sešlé boty". Poslednou kapelou, ktorá vystúpila na veľkom pódiu boli Okná vnímania so svojím posolstvom lásky. Mimochodom Kapely Dzigi Džabur and Black revolution, Antracit a Okná vnímania mali rovnaké obsadenie a patria k veľkej skupine projektov kapely Chiki liki tu-a. Na malom stagei v "šenku" som už nebol, pretože byť 22 hodín na nohách je ozaj dosť, ešte som sa kusok pomotkal po areály a odobral som sa do stanu.
Dúfam, že festival bude pokračovať aj po ďalšie roky a budem robiť všetko preto aby som ho navštevoval aj naďalej.
Velká vďaka patrí Branuškovi, Whiskymu, Maťovi Višňovskému a všetkým, ktorý ho urobili takým aký bol.

dôležité linky:
www.abusus.sk
www.dorotanvotova.sk
www.hzps.sk
www.chikiliki.sk
www.chrbaty.sk
www.kriak.sk
www.slobodnaeuropa.sk
www.vrbovskevrby.sk
www.vrbovskivitazi.sk

foto:
http://www.chrbaty.sk/vetry/index.html
http://www.impres.cz/vetry.html
http://www.fotoreporty.sk/gallery2/index.php?gallery=Vrbovske_Vetry_2007

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA TKAČENKA

Tri mýty o brexite

Briti už si hrozienka vyberať nebudú.

Píše Vladimír Bednár

Potrebujeme 14 strojov. Ale najmä kvalitnú diskusiu

Vôbec nejde o počet stíhačiek. Ale o to, či obranu riadia kompetentní ľudia.


Už ste čítali?